O voňavých sójových sviečkach pre ekologické duše

Teplý plamienok vrhajúci blikotavý tieň a jemná prírodná vôňa, ktorá sa lenivo šíri bytom. Bude to dnes večer záhon pivoniek alebo radšej jemná belgická čokoláda? So sójovou sviečkou zvládnete oboje, a to aj bez toxického plynu a roztápajúcej sa ropy. V dnešnom článku sa pozrieme, v čom tkvie (či tlie) ekologickosť a obľúbenosť sójových sviečok.

Bežne dostupné sviečky sa od čias, kedy boli nevyhnutnou súčasťou domácností našich starých a prastarých mám, veľmi nezmenili. Vyrábajú sa z petroleja, čiže ropného produktu. Ropa je neobnoviteľný zdroj, na ktorej ťažbe je postavený jeden z najviac znečisťujúcich priemyslov s nedozernými následkami na rovnováhu v prírode. Okrem samotnej ťažby, súčasťou procesu výroby parafínu je aj dodatočné chemické bielenie. Parafínové sviečky vypúšťajú pri horení do ovzdušia karcinogénne látky ako benzén a toluén, ktoré sa nachádzajú napríklad aj v cigaretovom dyme. Niektorí výrobcovia idú ešte ďalej a pridávajú umelé látky podporujúce vôňu alebo knôty s prímesou ťažkých kovov. V neposlednom rade, čierny dym z parafínových sviečok sa usádza na nábytku aj v textíliách.

Zdroj: Pinterest

Oproti tomu je čítanie zloženia sójových sviečok balzamom na ekologickú dušu 🙂 Používa sa rastlinný vosk vyrobený z obnoviteľných zdrojov. Sójový vosk sa topí dlhšie ako parafínový vosk, čím predlžuje životnosť plamienka. Ako zdroj vône sa využívajú prírodné esenciálne oleje. A knôt? Najčastejšie sa používa čistý bavlnený alebo drevený. Vosk sa ručne odlieva do sklenených nádob, ktoré sa dajú kompletne recyklovať vhodením do zbernej nádoby, alebo využiť na ďalšiu sójovú sviečku. Ak chcete siahnuť po skutočne udržateľnej alternatíve, všímajte si aj materiál, v ktorom vám sviečka príde zabalená. Módny, lesklý a farebný baliaci papier asi veľmi ekologický nie je.

Zdroj: Unsplash

Okrem sóje sa na výrobu vosku môže využívať aj včelí či kokosový vosk. Pozor si však dajte na rôzne kombinácie s parafínom. Niektorí výrobcovia sa k nim uchyľujú v snahe vyrobiť stabilnejší vosk, s ktorým sa jednoducho manipuluje. Zahriaty sójový vosk je totiž veľmi tekutý a dá sa odliať iba do pevnej formy. A v neposlednom rade nezabudnite kriticky rozmýšľať aj o cene. V zahraničí si za jednu sviečku pýtajú aj desiatky eur. V takom prípade platíte naozaj len za značku. My v Alastale sme ceny sójových sviečok znížili tak, aby si ich mohol dovoliť každý.

Zdroj: Pinterest

Čakali by ste, že taký malá zmena, akou je výmena vosku, dokáže spraviť taký veľký rozdiel v konečnom výrobku? Priznávame sa, nás to nesmierne teší a motivuje hľadať ďalšie a ďalšie nekonvenčné spôsoby, ako robiť naše byty útulnejšími a ekologickejšími zároveň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *